Prochownica

Na rynku jest wiele różnego rodzaju prochownic – wszystkie służą do tego samego, różnią się jedynie kształtem i pojemnością. Warto nabyć to sprytne urządzenie wraz z kilkoma rurkami, różnej pojemności. Znacząco ułatwi nam ładowanie jeśli użytkujemy rewolwer lub karabin rewolwerowy. Zawsze jednak należy pamiętać o bezpieczeństwie i nie spieszyć się z ładowaniem kolejnego bębna. Po strzale warto odczekać jakiś czas, przejrzeć komory bębna – pozwolić broni ostygnąć.

W przypadku karabinu, prochownica może służyć nam do szybkiego odmierzenia odpowiedniej ilości prochu, ale nie wolno wsypywać z niej wprost do lufy karabinu. Lufa jest długa, po strzale na jej długiej powierzchni pozostają osady, które mogą się jakiś czas żarzyć. Wsypywanie do takiego karabinu prochu wprost z prochownicy mogło by doprowadzić do zapłonu prochu w lufie i w samej prochownicy.

Nie wszystkie strzelnice pozwalają na używanie prochownicy – przed przystąpieniem do strzelania warto zapoznać się z regulaminem strzelnicy i zapytać prowadzącego strzelanie.

Na zdjęciu prochownica firmy Pedersoli DP 523-44 bardzo dobry produkt, używam jej od 2016 roku.